چرا مدیریت زمان مهم است ؟

اگر میانگین عمر هر انسان را 70 سال در نظر بگیریم، 23 سال آن را در خواب می‌گذراند و فقط 47 سال را بیدار است. از این 47 سال، 23 سال آن را در محل کارش می‌گذراند و صرف کسب درآمد می‌کند و فقط 24 سال وقت برای رسیدن به آرزوها و هدف‌هایش دارد. اگر بخواهیم زمان‌هایی را که صرف تفریح‌، غذا خوردن، دستشویی رفتن، چک کردن صفحات مجازی و …  را هم کسر کنیم، این 24 سال خیلی کمتر می‌شود.

برای همۀ ما پیش آمده که این قبیل سوالات را از خودمان بپرسیم:

چی میشه که من این همه کار انجام میدم ولی هیچ نتیجه‌ای نمیگیرم؟

چرا با اینکه خواب و تفریحاتم میزنم بازم تو کارهام عقب‌تر از حد انتظار خودم و دیگرانم؟

در این مقاله می‌خواهیم شما را با مواردی رو به رو کنیم که به اصطلاح “خوره های زمان” شماست.

1. به اینترنت مدام وصلیم:

یکی از مهم‌ترین مواردی که مدیریت زمان را با مشکل مواجه می‌کند وصل بودن دائم به اینترنت است. وقتی به اینتزنت وصل هستید به محض خسته شدن از کارتان مشغول چک کردن صفحات مجازی، پیام‌ها، ایمیل‌ها و … می‌شوید و اگر بخواهید پاسخگوی تمام پیام‌ها باشید، زمان زیادی اتلاف می‌کنید. زمانی را به استراحت اختصاص دادید به جای آن‌که مرورگر را باز کنید و وارد حلقۀ جستجوی شبکه‌ای و بی‌نهایت شوید، حتی برای جسنجوی مطلبی در حیطۀ کاری که انجام می‌دهید از میزتان فاصله بگیرید و با یک فنجان چای یا کمی راه رفتن ذهن خود را آزاد بگذارید. این استراحت ذهنی باعث بالا رفتن راندمان عملکرد و خلاقیت شما می‌شود.

راه کار: اینترنت رو وقتی روشن می‌کنم که کارم تموم شده باشه.

2. اولویت کارها نمی‌دانیم:

مشکل بعدی در مدیریت زمان، نداشتن لیست کار است. اینکه وقتی صبح بیدار می‌شوید و فقط می‌دانید تعداد زیادی کار برای انجام دادن دارید کمکی به شما نمی‌کند، چون نه اولویت انجام کارها دارید و نه ضرورت انجام آن‌ها را می‌دانید. تهیه این لیست کار ساده‌ای است، فقط کافیست تمامی کارهایی که در ذهنتان هست را بنویسید و بعد با توجه به ضرورت انجام آن‌ها، کارها را شماره‌گذاری کنید. با این روش متوجه می‌شوید که هر کاری چقدر زمان می‌برد، چه کارهایی لزومی برای انجام در آن روز را ندارد، چه کارهایی را می توانید به دیگران بسپارید و ….

راه کار: هر چی که توی ذهنت میچرخه رو روی کاغذ بیار .

3. میخواهیم چرخ را مجدد اختراع کنیم:

برای افزایش راندمان و بالطبع مدیریت صحیح زمان باید آموزش ببینید. وقتی کاری را بلد نیستید به دنبال آموزش آن بروید. وقت خود را صرف کشف چیزی که قبلآ کشف شده نکنید.

راه کار: وقتی با چیز جدیدی مواجه شدی اول دفترچه راهنماشو پیدا کن.

4. میخواهیم همه کارها را خودمان انجام دهیم:

بسیاری از کارها را میتوان برون‌سپاری کرد، با این کار زمان بیشتری برای انجام کارهای ضروری‌تر دارید.اگر همۀ کارها را خودتان انجام می‌دهید یعنی کار مهمی برای انجام ندارید. معمولآ 80% کارهای لیستی که برای اولین بار تهیه می‌کنید را می‌توانید به دیگران بسپارید، پس در تهیه لیست بیشتر دقت کنید و کارهایی را که فقط خودتان می‌توانید انجام دهید و کسی جز شما نمی‌تواند آن‌ها را انجام دهد را در لیست بیاورید. البته به این موضوع دقت کنید که کارهایی که برون‌سپاری می‌کنید برای دیگران ایجاد مشکل نکند.

راه کار: با یه دست چند تا هندونه برندار دو تاشو بسپار به بغل دستیت.

5. نه گفتن بلد نیستیم:

وقتی که کار زیادی دارید و کسی از شما درخواستی دارد اگر نمی‌توانید انجام دهید، به راحتی نه بگویید. زیرا در این صورت یا از کار خودتان باز می‌مانید یا به قولی که دادید نمی‌توانید عمل کنید.

راه کار: تعارف که نداریم، نمی‌تونم الان انجام بدم.

6. بررسی عملکرد نداریم:

وقتی که کاری پیش نمی‌رود یا کند پیش می‌رود لازم است توقف‌ کنیم و ایراد کار را بیابیم.

راه کار: هر از گاهی یه نگاهی به پشت سرت بنداز ببین لازمه قدم بعدیتو عوض کنی؟

7. فکر می‌کنیم هر چه بیشتر کار کنیم بهتر است:

میزان کار به استراحت باید 90 دقیقه به 30 دقیقه باشد، اما برای شروع می‌توانید از 20 دقیقه به 5 دقیقه شروع کنید.

اگر بخواهید بی‌وقفه کار کنید چیزی جز خستگی و تکرار اشتباه در کارها عایدتان نمی‌شود .

راه کار: با کار بی‌وقفه و بدون استراحت خودت و سیستمت رو خسته و فرسوده نکن .

ما در این مقاله 7 موردی که باعث ایجاد مشکل در مدیریت زمان می شود را مطرح کردیم اما مطمئنآ “خوره های زمان” بیشتری وجود دارد، فقط کافیست کمی بیشتر به اطراف‌تان دقت کنید.

دیدگاه خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد ضروری ستاره زده شده اند *