در ابتدا باید بدانیم که الگوریتم گوگل پاندا یا کشاورز (Farmer که نام قدیمی آن است) چیه و چه کاری انجام می‌دهد. موتور‌های جستجوی گوگل دائما بر اساس فاکتورهای مختلف سئو، رتبه‌بندی نتایج صفحات وب را به‌روز رسانی می‌کند، تا بهترین نتیجه را برای کاربر به نمایش بگذارد. الگوریتم گوگل پاندا به علت نارضایتی کاربران از نتایج جستجوهاشون ایجاد شد. زمانی‌که وب‌سایت‌ها برای پرمحتوا بودن و شانس نمایش سایت خود در انواع کلیدواژه‌ها، محتواهای کم ارزش، با کمیت پایین و کپی کردن محتواهای دیگران شروع به ساختن مزرعه‌های محتوایی (Content Farm) کردند، این الگوریتم ایجاد شد که وظیفۀ جلوگیری از نمایش محتواهای کم ارزش و بی کیفیت و در مقابل، نمایش سایت‌هایی که دارای محتوای ارزشمند و کاربر‌پسند هستند را به عهده بگیرد.

الگوریتم گوگل پاندا رو چه چیزهایی حساس است؟

1. کمیت محتوا:

زمانی که بخواهید برای بالا بردن تعداد محتوای خود چندین صفحه با مطالب 4-5 خطی ایجاد کنید، گوگل پاندا آن را تشخیص می‌هد. به‌طور مثال برای یک سایتی که در زمینۀ گیاهان دارویی فعالیت می‌کند برای افزایش تعداد صفحات سایت خود، هر گیاه را در یک صفحه با توضیحات خیلی کم معرفی کند.

2. محتوای کپی شده:

جالب است که بدانید پاندا محتوای تولیدشده خاص را دوست دارد. بسیاری از افراد برای افزایش تعداد محتوا‌های وب‌سایت خود به جای تولید محتوا، دست به کپی برداری از سایت‌های دیگر می‌زنند یا حتی برای بهبود سئو سایت‌شان یک پاراگراف را در چندین نوشته استفاده می‌کنند.

3. محتوای نا‌مرتبط به عبارت جستجو شده:

وب‌سایت هایی که محتواهای نادرست ارائه می‌هند. به طور مثال کاربر با جستجوی عبارت “خواص گل گاو زبان” وارد وب‌سایتی شود که در مورد دستور پخت شیرینی است و با افزودن برچسب و سایر ترفندهای سئو توانسته خود را به نتایج اولیه گوگل برساند که گوگل پاندا بعد از شناسایی این قبیل وب‌سایت‌ها جرایم سختی برای آن‌ها در نظر می‌گیرد.

4. تبلیغات زیاد:

ارائه مطلب کم کیفیت همراه پاپ آپ‌های متعدد و انواع بنر تبلیغاتی که باعث کلافه شدن کاربر می‌شود.

5. بلاک شدن توسط کاربر:

که یکی از راه‌های آن بلاک کردن سایت شما از طریق افزونۀ گوگل کروم است.

6. مزرعه محتوا :

سعی کنید وب‌سات خود را به مزرعه محتوا تبدیل نکنید. وجود صفحات متعدد، بی‌کیفیت و در رشته‌های پراکنده مثل سایتی که در مورد اقتصاد، ورزش، سیاست، پزشکی و … از چشم پاندای گوگل مخفی نمی‌ماند.

7. نکات نگارشی:

اگر محتواهایتان دارای غلط های نگارشی یا تایپی باشد الگوریتم گوگل نمی‌تواند آن را به راحتی بخواند و در دستۀ مطالب بی‌ارزش قرار می‌دهد.

گوگل پاندا

مواردی که ذکر شد اکثرا موجب بالا رفتن نرخ پرش سایت شما و عصبانی شدن پاندای گوگل می‌شود. یعنی زمانی که کاربر وارد سایت‌تان شود به یکی از دلایل ذکرشده، مثلآ مرتبط نبودن مطلب شما با کلیدواژۀ او یا کم بودن محتوای شما، زمان ماندنش در سایت شما کاهش پیدا می‌کند و هرچه تعداد بازدید با زمان کم در سایت افزایش یابد، گوگل پاندا محتوای سایت شما را کم ارزش تلقی می‌کند.

چگونه متوجه شویم گوگل پاندا ما را جریمه کرده است؟

افت شدید ترافیک:

هر چند وقت یک بار الگوریتم گوگل پاندا به‌روز رسانی می‌شود و در هر بار به روز رسانی ترافیک سایت شما کم و کمتر می‌شود. این روند به صورت یکباره نخواهد بود بلکه با یک روند تدریجی ترافیک سایت کاهش می‌یابد و در فاصله بین به‌روز رسانی‌ها تقریبا ثابت می‌ماند.

رنکینگ تمام صفحات کاهش می‌یابد:

به تدریج تمامی محتواهای منتشر شده‌تان به صفحات پایین‌تر گوگل منتقل می‌شود حتی اگر بک لینک خریده باشید.

پایین آمدن رتبه سایت در هر بار آپدیت:

پس از هربار آپدیت الگوریتم گوگل پاندا رتبۀ شما پایین و پایین‌تر می‌آید.

چگونه از شر جرایم گوگل پاندا خلاص بشویم؟

گوگل پاندا کلاً دو دسته جریمه در نظر می‌گیرد:

1. سایت‌هایی که در کنار محتواهای بی کیفیت خود چند محتوای با کیفیت دارند:

راه حل: حذف یا بهبود صفحات بی کیفیت.

در این مرحله باید بدانید که به چه علت محتوای‌تان جز محتواهای بی‌کیفیت قرار داده شده است. ممکن است به علت کم بودن محتوا، کپی بودن آن و یا دلایلی که در بالا ذکر کردیم. برای بهبود سطح کیفیت باید سعی کنید به بهترین شکل ممکن اقدام کنید مثلاً می‌توانید با افزودن محتوای چندرسانه‌ای باعث جذاب شدن مقاله‌تان شوید. کار نسبتاً سختی است که نیاز به صرف زمان زیادی دارد، چون گوگل همواره بهترین محتوا را نمایش می‌دهد و شما باید با ارائه بهترین کیفیت، از رقبای خود سبقت بگیرید.

2. سایت هایی که محتوای‌شان کاملاً کپی است:

راه حل: در این مورد فقط با ایجاد دامنۀ جدید و تغییر استراتژی در تولید محتوا می‌توانید به فعالیت خود ادامه دهید.

1 دیدگاه

  • محمدرضا
    محمدرضا

    بسیار عالی..

دیدگاه خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد ضروری ستاره زده شده اند *