با گسترش فروشگاه‌های اینترنتی و وب‌سایت‌های ارائه دهندۀ خدمات زمینه برای کلاهبرداران اینترنتی نیز باز شده است. وجود ای نماد یا نماد اعتماد الکترونیکی در سایت‌ها خیال ما را برای انجام خریدهای اینترنتی راحت می‌کند.

نماد اعتماد الکترونیکی (E-namad) چیست و چرا مهم است؟

ای نماد یا نماد اعتماد الکترونیکی در اصل یک جواز و تاییده است که توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت برای فروشگاه های اینترنتی که محصولات و خدمات خود را به صورت آنلاین می فروشند ارسال می گردد.

کدام فروشگاه‌ها یا شرکت‌ها به نماد اعتماد الکترونیکی نیاز دارند؟

بیشتر سایت های B2C (شرکت‌هایی که مردم عادی مشتری محصولات و خدماتشان می‌باشند) فروش محصولات یا ارائه خدماتشان به صورت پرداخت اینترنتی است، یعنی برای پرداخت وجه باید به یک درگاه بانکی متصل گردد است، به ای نماد نیاز دارند.

 مدارک مورد نیاز:

برای متقاضیان حقیقی:

 1. تصویر مجوز فعالیت (در صورت وجود)
 2. تعهدنامۀ شخص حقیقی

برای متقاضیان حقوقی (تجاری / غیر تجاری):

 1. تصویر آگهی روزنامه رسمی
 2. تصویر اصل اساسنامه
 3. آگهی آخرین تغییرات آدرس (در صورت وجود)
 4. آگهی آخرین تغییرات اسامی اعضای هیئت مدیره (در صورت وجود)
 5. آگهی آخرین تغییرات موضوع فعالیت شرکت (در صورت وجود)
 6. تعهدنامۀ شخص حقوقی
 7. تصویر پروانه (جواز کسب) یا مجوز فعالیت

مزیت های داشتن نماد اعتماد الکترونیکی:

علاوه بر افزایش نرخ بازدید، افزایش ترافیک و… شامل مزایای دیگری مانند:

 • کسب اعتماد مشتریان: وقتی نماد اعتماد الکترونیکی را داشته باشید، راحت تر می توانید اعتماد مشتریان فروشگاه خود را جلب کنید و به آن ها این اطمینان را بدهید که اطلاعات شخصی‌شان محفوظ می ماند، هم چنین مشتریان از گارانتی محصولات و برگشتن پذیر بودن پول خود مطمئن هستند.
 • هویت قانونی و اعتبار در بستر اینترنت: وقتی سایت شما ای نماد داشته باشد کاربران با اطمینان خاطر از سایت شما خرید می کنند.
 • امکان دریافت درگاه بانکی: که افراد بتوانند با کارتهای شتاب خود بتوانند محصولات شما را خریداری کنند.
 • امکان بستن قرارداد با اداره پست: با ای نماد می توانید با اداره پست قرارداد ببندید و سیستم تحویل کالا در محل داشته باشید.

انواع نماد اعتماد الکترونیکی:

ای نماد به طور کلی به سه دسته تقسیم می شود:

 1. نماد موقت : برای گرفتن نماد موقت می توانید مراحل لازم را خیلی سریع انجام بدهید. نماد موقت به فروشگاه های اینترنتی با حداقل معیارها داده می شود.
 2. نماد دائم یک ستاره : بعد از دریافت نماد موقت، کسب و کارها برای اینکه نماد دائم را دریافت کنند بررسی می شوند. برای اینکه فروشگاه های اینترنتی نماد دائم داشته باشند، به معیارهای خاصی نیاز دارند که در قوانین سایت ای نماد توضیح داده شده است.
 3. نماد دائم دو ستاره : معیارهای ارزیابی نماد دو ستاره به معیارهای ارزیابی نماد یک ستاره شباهت دارد؛ اما برای گرفتن نماد دائم دو ستاره به گواهی امنیت SSL هم نیاز خواهید داشت.

چگونه بفهمیم نماد اعتماد الکترونیکی یک سایت واقعی است؟

زمانی که روی ای نماد یک سایت کلیک کنید باید یک صفحه مرورگر باز شود که اطلاعاتی مانند: آدرس سایت، وضعیت نماد، صاحب امتیاز، آدرش و شماره تماس را نمایش دهد.

enamad

برای دریافت ای نماد به مراجعۀ حضوری نیازی نیست. می توانید از طریق سامانه ای نماد به نشانی https://enamad.ir ثبت نام انجام دهید، هم چنین دریافت ای نماد کاملا رایگان است.

2 دیدگاه

 • Rz.Asadi
  Rz.Asadi

  مدت زمان اعتبار این نماد چه مدت هستش ؟

  • مائده امیری
   مائده امیری

   اعتبارش ۱ ساله هستش.

دیدگاه خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد ضروری ستاره زده شده اند *