موشن‌گرافیک یا طراحی گرافیک حرکت زیرمجموعه‌ای از علم گرافیک است که طی آن المان‌ها و آیکون‌هایی که در علم گرافیک ساخته می‌شود به حرکت درمی‌آیند.

این نوع هنر توسط انیماتور مشهور آمریکایی در سال 1360 پای گذاری شد. جان ویتنی، انیماتور، مخترع  وآهنگساز آمریکایی کلمه موشن‌گرافیک را اولین بار وارد فرهنگ لغت کرد. جان ویتنی به پدر انیمیشن کامپیوتری معروف است

موشن‌گرافیک

جان ویتنی

جان ویتنی

جان به همراه برادرش جیمز در دهه‌های ۴۰ و ۵۰ میلادی کوشش‌های بسیاری برای آفرینش آثاری در حوزه انیمیشن کامپیوتری کردند. جان یک شرکت به نام motion graphic Inc. تولید کرد. این شرکت به‌عنوان اولین شرکت تخصصی درزمینه تولید موشن‌گرافیک شناخته می‌شود.

تاریخچه موشن‌گرافیک

در ابتدا از موشن‌گرافیک برای متحرک‌سازی لوگو استفاده می‌شد و بسیاری از فیلم‌ها و برنامه‌ها و شبکه‌های تلویزیونی از موشنگرافیک برای انیمت کردن و به حرکت درآوردن لوگو خود استفاده کردند. ولی بعد از مدتی که سینما با موشن‌گرافیک تلفیق شد؛ این علم شکل جدیدی به خود گرفت و در میان مردم وکسب‌وکارها هم موردتوجه قرار گرفت و باعث شد که اکثرکسب‌وکارها و شرکت‌ها از گرافیک حرکت برای تبلیغ کسب‌وکار خود استفاده کنند.

امروزه باوجود نرم‌افزارهای قدرتمند و ساخت گرافیک‌حرکت می‌توان در هرزمینه‌ای گرافیک حرکت ساخت و با افراد دیگر ارتباط برقرار کرد.

می‌توانید مقاله ‌تاریخچه‌ موشن‌گرافیک را در سایت ما مشاهده کنید.

چرا موشن‌گرافیک؟

موشن‌گرافیک راهی برای ارتباط برقرار کردن و رساندن مفهوم و پیام است. طبق بررسی‌ها مختلفی که صورت گرفته است؛ عکس، نوشته و صوت سه نکته مهم برای بازاریابی هستند و طبق تحقیقات انجام‌شده تصاویر شصت هزار بار سریع‌تر مورد تحلیل و بررسی قرار می‌گیرند.

 1 دقیقه ویدیو ارزشی معادل ۱٫۸ میلیون کلمه را دارد و  90 درصد اطلاعاتی که به مغز انسان می‌رسد بصری است و انسان اطلاعات بصری را راحت‌تر درک می‌کنند؛ حال اگر تصویر متحرک باشد فرایند در راحت‌تر می‌کند. پس می‌توان گفت در حال حاضر بهترین روش برای بازاریابی کسب‌وکار استفاده از موشن‌گرافیک یا گرافیک حرکت است.

موشن‌گرافیک چه کاربردی دارد؟

همانطور که گفته شد بهترین راه برای بازاریابی کسب‌وکاراستفاده از صوت متن و تصویر به‌صورت همزمان است که موشن‌گرافیک بهترین راه برای این کار است. اما کاربرد موشن‌گرافیک فقط این نیست.

موشن‌گرافیک در اطلاع دادن و رساندن مفهوم یک محتوای آموزشی هم مفید خواهد بود. که در ایران این نمونه موشن‌گرافیک بسیار کمیاب است.

موشن‌گرافیک در ایران

این هنر در ایران جنبه بصری ندارد و اغلب برای بازاریابی و معرفی کسب‌وکار، تیتراژهای تلویزیونی و مصارفی ازاین‌دست استفاده می‌شود. این نوع ویدیو به دلیل کم‌هزینه بودن و بازدهی بالا طرفداران بسیاری دارد و باعث شده افراد به‌صورت تخصصی‌تر وارد دنیای موشن‌گرافیک شوند و به‌صورت استاندارد موشن تولید کنند.

چگونه موشن‌گرافیک بسازیم؟

همانطور که گفته شد امروزه نرم‌افزار قدرتمندی برای ساخت

 موشن‌گرافیک وجود دارد که با استفاده از آنها می‌توان در هر زمینه‌ای موشن‌گرافیک تولید کرد که در ادامه به ساختار این نرم‌افزارها می‌پردازیم.

  • Adobe premier

نرم‌افزار بزرگ شرکت ادوبی که بیشتر از آن برای تدوین و میکس فیلم استفاده می‌شود و تدوین‌گران حرفه‌ای از این نرم‌افزار برای کارهای خود استفاده می‌کنند ولی برای ساخت یک موشن‌گرافیک ساده و ۲بعدی می‌توان از این نرم‌افزار قدرتمند استفاده کرد.

Adobe Premier

  • Adobe after effects

باز هم ادوبی و باز هم نرم افزاری قدرتمند. افتر افکت قدرتمند ترین نرم افزار برای ساخت جلوه‌های ویژه، کروما کی* ترکیب و ساخت موشن‌گرافیک است.

*کروما کی به نوعی از جلوه های ویژه گفته می‌شود که ابتدا تصویر را بر روی یک پرده سبز ضبط کرده و سپس با استفاده از نرم افزار های خاص تصویر مورد نظر را در پس زمینه تصویر ضبط شده قرار می‌دهد.

افتر افکت قدرتمند ترین نرم افزار برای ساخت یک گرافیک حرکت است که میتوان با استفاده از امکانات بی شمار این نرم افزار موشن‌گرافیک دلخواه خود را درست کرد.

Adobe After Effects

  • Apple Motion

اپل موشن نرم‌افزار شرکت اپل برای تولید گرافیک حرکت است. این شرکت بیشتر، امکانات را برای ساخت موشن‌گرافیک سه بعدی به ما می‌دهد.

Apple Motion

  • Autodesk MAYA

بهترین و قدرتمند‌ترین نرم‌افزار در زمینه ساخت تصاویر و فیلم های سه بعدی است که از آن بیشتر برای ساخت تصاویر و موشن‌گرافیک های سه بعدی استفاده می‌شود.

البته نرم‌افزار‌های دیگری هم هستند که امکان ساخت یک موشن‌گرافیک را به ما می‌دهند که در این مطلب به همین تعداد کوتاه بسنده می‌کنیم.

آموزش موشن‌گرافیک

در کشور های خارجی و در حال توسعه این هنر در دانشگاه های معتبر جهان به صورت عملی و تئوری بر روی نرم‌افزارهایی که بالا‌تر در مورد آنها صحبت کردیم آموزش داده می‌شود.

به طوری که اول پیش‌زمینه این هنر که طراحی گرافیک است آموزش داده می‌شود و بعد از آن مفهوم انیمیشن و آموزش کار با نرم افزار های مورد نیاز آن را فرامی‌گیرند.

در ایران هم کارگاه‌ها، کلاس‌ها، کتاب‌ها و آموزشگاه‌هایی هستند که این هنر را به صورت تخصصی آموزش می‌دهند.

دیدگاه خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد ضروری ستاره زده شده اند *