کنگره بین المللی سربداران که سال گذشته با محوریت شهید محسن حججی برگزار شده بود در دومین ایستگاه خود در راستای گرامیداشت مقام شامخ حاج قاسم سلیمانی به فعالیت خواهد پرداخت. در اولین کنگره سربداران شاعران و هنرمندان با تولید محتوا در رابطه با شهید حججی و ارائه آثار خود حضور پیدا کرده بودند که در نهایت آثار در کتابی تحت عنوان “جون خادم المهدی” انتشار یافت. سید حسین متولیان دبیر برگزاری کنگره در مصاحبه ای که با شبکه دوم سیما انجام داد جزئیاتی از برگزاری کنگره و موضوعات تولید محتوا برای کنگره پرداخت که در ادامه خواهید خواند.

کنگره سربداران , عقیق سلیمانی , پوستر دومین کنگره سربداران

دلیل انتخاب نام عقیق سلیمانی چیست ؟

کسانی که سنگ‌های گرانبها را می‌شناسند، می دانند عقیق سلیمانی سنگی است که از رگه های صورتی، سرخ، خاکستری، سیاه و سفید تشکیل شده است. عقیقی است رنگارنگ و چقدر این نام مناسب حاج قاسم سلیمانی است که ملیت‌ها، قومیت‌ها و نژادها همه عاشقش هستند. از شرق ایران در کشمیر، هند، پاکستان و افغانستان گرفته تا عراق، سوریه و لبنان برای حاج قاسم عزاداری برگزار می‌کنند.

هر کس که دلداده مجاهدت، بزرگواری، جوانمردی و صلح طلب است، برای این سرباز بزرگ صلح عزاداری می‌کند. این یکی از وجه تسمیه‌های عقیق سلیمانی است.

یکی دیگر از وجه تسمیه‌های آن، نگین عقیقی است که لحظات پس از شهادت توسط رسانه‌ها دیده شد و آن انگشتری که دست حاج قاسم بود و پیکر او را شناسایی کرد. آن نگین عقیقی که به گفته امام معضوم یکی از نشانه های شیعه بودن است، آن نگین عقیق سلیمانی بود که یک فلش زد همه ی ما را به سمت حاج قاسم عزیزمان.

متولیان دبیر برگزاری کنگره: بلافاصله پس از اعلام خبر شهادت این دلوار بزرگ توسط رسانه ها، دیدیم که تنها کاری که ما از مور هایی که ران ملخی بیشتر نداریم، برای او بر می آید این است که واژگان خودمان و هنر خودمان را به عنوان کوچکترین هنرمندان این سرزمین عرضه کنیم به آسمان بلند شهادت و معنویت حاج قاسم سلیمانی، بنابراین یک فراخوان بین دوستان شاعر و هنرمندان تجسمی اعلام شد که اشعار و طرح‌های گرافیکی خودشان را که در رثا و مدح حاج قاسم سلیمانی که از آسمان و قلب‌هایشان بهشون سفارش داده می‌شود و تولید می‌کنند، برای دومین کنگره سربداران ارسال نمایند.

ما در اولین کنگره که برای شهید محسن حججی برگزار شد و کتاب جون خادم مهدی ماحصل آن بود. در کنگره دوم دو کتاب حاوی نقش ها و اشعاری که برای حاج قاسم سلیمانی تولید شده است با عنوان کتاب عقیق سلیمانی منتشر خواهد شد.

طریقه ارسال محتوا تولیدی به دومین کنگره بین المللی سربداران

تولید محتوا از نظر تعداد و قالب محتوا و زمان ارسال آن هیچ محدودیتی ندارد. هنرمندان محترم می‌توانند برای ارسال آثار خود با نشانی «عقیق سلیمانی» در فضای تلگرام و شماره تلفن ۰۹۱۰۹۲۷۲۱۰۱ در فضای واتس آپ مرتبط شوند.

نمونه تولید محتوا در قالب شعر برای شهید حاج قاسم سلیمانی

هر گوشه از تاریخ رو می بینی یک اسمه که چشم ها تو می گیره

زنده میمونه تو دل تاریخ هر کی برای عشق میمیره

گاهی برای عشق باید مرد گاهی قشنگه کوهکن باشی

شیرین پای عشق فرهاد حتی اگر دور از وطن باشی

گاهی لباس رزم و عشق خون تو تن عاشق کفن میشه

خاک غریب اون سر دنیا خونت که میریزه وطن میشه

خونت را از رگ هات میگیری تو رگ های خاک می پاشی

گاهی با خون احرام می بندی وقتی هوادار حرم باشی

حکم جهاد کاروان عقل باید به دست عشق امضاشه

فرمان بده زینب نمیزاریم پای حرومی تو حرم باز بشه

ما می رسیم فتح نزدیکه با پرچم لبیک عباس

فرمانده کل قوا عشقه فرمانده کل قوا عباس

دیدگاه خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد ضروری ستاره زده شده اند *