احتمالا تا به حال اسم پادکست به گوش تان خورده است یا اینکه تجربه شنیدن یک پادکست صوتی را در دهه اخیر داشته اید و یا ممکن است تا به حال این تجربه را نداشته اید ما از شما می خواهیم در امروز که روز جهانی پادکست هست حتما برای شنیدن یک پادکست در موضوعات مورد علاقه خودتان اقدام کنید تا از قدرت این رسانه ی آزاد در دنیای مدرن شگفت زده شوید یا بر تجربیات خوبی قبلی خود ببالید.

همانطور که می دانید امروز روز جهانی پادکست است. رسانه ای که در دنیای مدرن ایجاد شده و طرفداران زیادی دارد. در سال ۲۰۰۴ بود که یک روزنامه نگار انگلیسی به نام بن همرسلی در ستونی در روزنامه گاردین اسم پادکست را که ترکیبی از دوکلمه پاد و برادکست است پیشنهاد داد. در فارسی هم برای آن جایگزین هایی نظیر تدوین صوتی یا پادپخش ساخته شد. اما پادکست اسمی است که امروزه بسیار رایج و متداول شده است.

روز جهانی پادکست , روز پادکست , تاریخ روز پادکست , تاریخ روز جهانی پادکست

پادکست تلاشی برای شنیدن صداهای بی رسانه

از مترو و زمان های مرده تا هنگام آشپزی، پادکست حالا بیش از هر زمان دیگری در دنیا شنیده می شود . مفهومی که کمتر از دو دهه از ابداعش می گذرد حدود 14 سال پیش نامی برایش انتخاب شد یک روزنامه نگار بریتانیایی سه اسم برای این صداهای جدید در اینترنت پیش نهاد می دهد .

اما کلمه پادکست شهرت جهانی اش را مدیون کمپانی اپل است که از میان آن سه اسم آن را بر می گزیند و در تلفن های اش برای اولین بار بخشی ویژه به نام پادکست ایجاد کرد. هر چند حالا اپل نیز یکی از 1000 پلتفرمی است که پادکست ها را منتشر می کند.

یک تفاوت عمده ای که پادکست در نحوه رساندن پیام ایجاد کرده است این است که پیام را از اینکه در انحصار کمپانی های بزرگ باشد مثلا کمپانی های رادیویی و تلویزیونی در آورده است .

حالا شما به عنوان یک فرد عادی اگر حرفی دارید اگر نکته ای دارید که فکر می کنید مخاطب دارد خیلی راحت مثلا روی تلفن تان می توانید صدایتان را ضبط کنید و بعد از آنکه چند ادیت کوتاه انجام دادید با نرم افزار های خیلی ساده ای که همه جا وجود دارد. آن را به سایت هایی می دهید که پادکست خوان هستند و پادکست ها را آنجا به نمایش می گذارند و از آنجا به بعد باید دید مخاطبی هست که روی پادکست شما کلیک کند یا نه !

در ایران هم چند سالی است که پادکست رونق گرفته است وب سایت هایی برای پخش آنها درست شده است که نه تنها انحصار رسانه ای را شکسته بلکه فضایی برای مردم ایجاد شده از آنچه دوست دارند بگویند و بشنوند.

روزگاری رادیو همدم ما در ترافیک و تنهایی ها بود حالا حتی رادیو ها هم می دانند برای شنیده شدن باید پادکست شوند!

امیر خادم تولید کننده پادکست فردوسی خوانی :

برای من پادکست سازی یک پروژه شخصی بود، یک تفریح شخصی بود که من اصلا انتظاری نداشتم مخاطبی زیادی کسب کند. صرفا من می خواستم برای خودم شاهنامه بخوانم یک مقدار کمی پول گذاشتم میکروفن خریدم لب تاب و شاهنامه هم که داشتم همین ها فقط لازم بود و هیچ سختی خاصی نداشت. این دقیقا همان مزیت پادکست است، پادکست به عنوان یک رسانه کاملا یک رسانه آزاد است.

روزجهانی پادکست چه روزی است ؟

روز جهانی پادکست در تقویم میلادی 30 سپتامبر و در تقویم شمسی روز 8 مهر ماه است. این روز بزرگداشتی برای قدرت پادکست هاست. این روز فرصت استثنایی برای ارتباط با همکاران تولید کننده پادکست، شنوندگان پادکست، رهبران پادکست و علاقمندان به صنعت پادکست است.

با اطلاع دادن به دوستان خود و اشتراک گذاشتن این روز در شبکه های اجتماعی و استفاده از هشتگ #InternationalPodcastDay یا #روز_جهانی_پادکست به پخش این کلمه کمک کنید.

برای گرامیداشت روز پادکست و بهره مندی از قدرت آن راه های زیادی وجود دارد ولی پیشنهاد ما این است ابتدا آنها را با قدرت انتشار بدهید.

3 دیدگاه

 • محسن
  محسن

  پادکست دنیایی جدیدی رو پیش روی من باز کرد ، به همه پیشنهاد میکنم که در مواقعی که تایم آزاد دارن پادکست گوش بدن

  • یزدان جمشیدی یگانه
   یزدان جمشیدی یگانه

   ممنون از اینکه نظرتون رو با ما به اشتراک گذاشتین.
   موفق، پیروز و سربلند باشید

 • فروشگاه اينترنتی
  فروشگاه اينترنتی

  عالیه و گوش دادن به پادکست می تونه هیجان و انرژی بی شائبه یا را به وجود بیاورد.. امیدوارم همه بتونند لذت کافی را از آن برده باشند

دیدگاه خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد ضروری ستاره زده شده اند *