همانطور که در مقاله موشن‌گرافیک چیست گفته شد شروع هنر موشن‌گرافیک به اوایل سال 1960 میلادی باز میگرده جایی قبل‌تر از پیدایش افتر‌افکت.

اولین استفاده از موشن‌گرافیک  به جان ویتنی انیماتور مشهور آمریکایی برمی‌گردد.کسی که شرکت motion graphic .co  را که مربوط به ساخت تصاویر متحرک و تیتراژهای تلویزیونی بود در سال 1960 تاسیس کرد.

گرافیک حرکت به طور خلاصه هر گرافیکی است که به وسیله تکنولوژی برای رساندن پیام از آن استفاده می‌شود.

موشن‌گرافیک فیلم متن متحرک و یا انیمیشن‌هایی است که مبتنی بر وب می‌باشند و هم تزاز با پیشرفت تکنولوژی به تکامل می‌رسد.

شروع موشن‌گرافیک:

با ظهور دهه 1800 دستگاه های انیمیشن‌سازی اولیه مانند کتاب‌های فلیپ برای تولید حرکت و انیمیشن اولیه ایجاد شدند.نحوه کار این کتاب ها به این صورت بود که فریم به فریم یک انیمیشن بر روی صفحات این کتاب نقاشی می‌شد و سپس با سریع ورق زدن کتاب انیمیشن ساده‌ای شکل می‌گرفت.

اولین ابداع کننده و استفاده کننده از موشن‌گرافیک را نمی‌توان به هیچکس نسبت داد زیرا در لحظه افراد زیادی از انواع آن به طور همزمان استفاده می‌کردند اما میتوان از سئول باس، پابلو فرو و جان ویتنی به عنوان پیشگامان این عرصه نام برد.

مهمترین افراد:

مارسل دوشان (1887-1968)

مارسل دوشان تاثیر زیادی بر هنر های قرن 20 و 21 داشته است و معمولا همراه با پیکاسو و هنری ماتیس به عنوان یکی از سه هنرمند که به انقلاب هنرهای تجسمی‌ کمک کرد نام برده می‌شود.

در 1926 به همراه من ری و مارک آلگارت، فیلمی‌تجربی به نام anemic cinema  (سینمای ضعیف) را تولید کرد.

به عنوان بخشی از کارهای این فیلم سینمایی تصاویر انیمیشنی چرخان روی حلقه های مقوایی مسطح نقاشی شدند و روی یک دستگاه گرامافون چرخیدند. زمانی که دیسک میچرخید؛ فیلم به نظر سه‌بعدی بود.

دوشان در 2 اکتبر 1968 در زادگاهش فرانسه درگذشت و بر سنگ قبرش نوشته شد:

همیشه این دیگران هستند که می‌میرند!

والتر روتمن (1887-1941)

روتمن یک کارگردان آلمانی بود که عمدتا در فیلم های تجربی فعالیت می‌کرد.

او حرفه بازیگری خود را در اوایل دهه ۱۹۲۰ و با فیلم‌های انتزاعی شروع کرد: اپوس اول (۱۹۲۱)، اولین فیلم عمومی، و اپوس ۲ (۱۹۲۳)، این فیلم‌ها در اشکال جدیدی از بیان فیلم و اشکال رنگ‌های مختلف بود که همه آن در پشت دوربین فیلمبرداری شدند.

فرناند لگار (1881-1955)

لگار نقاش فرانسوی، مجسمه‌ساز و فیلمساز فرانسوی بود که به عنوان رهبر هنر پاپ شناخته می‌شد.

سائول باس (1920-1996)

باس یک نام عالی در زمینه گرافیک حرکت است و یکی از پیشگامان اصلی در توسعه تیتراژهای فیلم‌ها است. اگر چه او به عنوان یک گرافیست در یاد ها باقی مانده است، ولی کارهای او درمورد تیتراژ فیلم ها و پوستر آنها، باس را به فرد برجسته‌ای تبدیل کرده است.

طرح های وی ساده بود، اما آنها به طور موثری خلق و خوی فیلم ها را به اطلاع عموم می‌رساندند. برخی از تیتراژهای برجسته‌ای که او ایجاد کرد می‌توان به فیلم های «مرد با بازوی طلایی» (1955)، «روان» (1960)،  Goodfellas (1990) و «کازینو» (1995) اشاره کرد.

جان ویتنی (1917-1995)

جان ویتنی، آهنگ‌ ساز و گرافیست  مشهور آمریکایی اولین کسی بود که از لفظ موشن‌گرافیک(گرافیک حرکت) استفاده کرد.

جان با تاسیس شرکت گرافیک متحرک در سال 1960جز اولین افراد در استفاده حرفه‌ای از علم موشن‌گرافیک به حساب می‌آید.

از مهمترین کارهای ویتنی می‌توان به تیتراژ فیلم vertigo 1958  از آلفرد هیچکاک اشاره کرد

استن باراخگ (1933-2003)

استن بارخاگ استن یکی از مهم‌ترین شخصیت‌های فیلم تجربی در قرن بیستم محسوب می‌شود. او انواع مختلفی از قالب‌ها را کشف کرد و یک فرمت بزرگ و متنوع را از گرافیک حرکت ایجاد کرد. تأثیرزیاد بارخگ را در اعتبار فیلم هفت (۱۹۹۵) که توسط (کایل کوپر) کارگردانی شده است،کاملا مشهود است.

نورمن مک لارن (1914-1987)

نورمن مک لارن به‌عنوان یک انیماتور و فیلم‌ساز، در تعدادی از حوزه‌های انیمیشن و فیلم‌سازی، ازجمله جلوه‌های ویژه فیلم، انیمیشن، صدای گرافیکی و….پیشگام بود. او چندین تکنیک بدیع برای ترکیب و هم‌زمان کردن انیمیشن با موسیقی ایجاد کرد؛ که به‌نوعی تاریخچه موشن‌گرافیک را تغییر داد و گرافیک حرکت از آن زاییده شد.

کایل کوپر (1962- اکنون)

(کایل کوپر) یکی از افراد اصلی در تاریخچه موشن‌گرافیک محسوب می‌شود.

کایل یک طراح گرافیک آمریکایی است. او تحت نظارت پل رند در دانشگاه ییل و کار در طراحی تیتراژ فعالیت می‌کند و اغلب با سئول باس مقایسه می‌شود.

 شما می‌توانید آثار او را در 3 گانه اسپایدر من)، شرلوک هلمز (۲۰۰۹، ۲۰۰۷)، فیلم هفت و… ببینید.

تیتراژ ابتدایی فیلم هفت را میتوانید در لینک زیر مشاهده کنید.