امروزه انسان ها در دنیای دیجیتال زندگی می کنند و این بدان معناست که آنها می تواند تمام اطلاعاتی که مورد نیازشان هست با لمس کردن یک دکمه بدست بیاورند و آنها را بررسی و کنترل نمایند.

علاوه بر این، آنها از شر روش های سنتی بازاریابی برون گرا مانند بیلیورد های تبلیغاتی و تبلیغات تلویزیونی خلاص شده اند و انتظار دارند برندها و مشاغل بر اساس نیازها و علایق شخصی مشتریان پیام های خود را تنظیم نمایند.

علیرغم ایجاد زمینه های جدید، کسب و کار های الکترونیکی می توانند استراتژی بازاریابی محتوایی ایجاد کنند که سر و صدای آنها را کاهش داده و به کاهش چشم انداز قیف های فروش کمک کنند. طبق اعلام موسسه بازاریابی محتوا (CMI)، بازاریابی محتوا سه برابر بیشتر از تبلیغات پولی منجر به جستجو و دیده شدن می شود.

معیارهای درخواست نشان داده است که این هزینه 62 درصد کمتر از بازاریابی سنتی است. این چشمگیر است، اما شما می توانید با اطمینان بگویید که آیا متوجه شدید که بازاریابی محتوا چگونه کارایی دارد ؟

بازاریابی محتوایی , تولید محتوا , آموزش بازاریابی محتوایی

تعریف اصطلاح بازاریابی محتوا

(CMI) موسسه بازاریابی محتوا در تعریف خود از “بازاریابی محتوا” آن را به عنوان یک رویکرد استراتژیک بازاریابی که با هدف ایجاد و توزیع محتوای ارزشمند، مرتبط و مداوم است تعریف می کند تا بتواند مخاطب کاملا تعریف شده ای را به خود جلب کند و در نهایت اقدام به سود آوری مشتری کند.

دوست دارم آن را به برقراری ارتباط پیام مناسب، با مخاطبان مناسب، در کانالهای مناسب در زمان مناسب پیوند دهم. اگر از این رویکرد پیروی کنید، تلاش های محتوایی شما به مخاطبان مورد نظر شما می رسد و اطلاعاتی که شما از آنها بیرون می آورید، به موقع، موضوعی و با ارزش خواهند بود. این به نوبه خود شغل شما را به عنوان قابل اعتماد، بصیرت و معتبر قرار می دهد.

چه مواردی بازاریابی محتوا را بهتر می نماید؟

بازاریابی سنتی به بازاریابی برون گرا گفته می شود، که به عنوان روش قدیمی انجام کارها شناخته می شود – هدف قراردادن انبوهی از مخاطبان با استفاده از تاکتیک های تبلیغات تلویزیونی، تبلیغات بیلبوردی و تماس سرد!

در حالی که این نوع بازاریابی سبب می شود پیام و برند شما در مقابل دیدگان افراد زیادی قرار بگیرد، اما ممکن است افراد مناسب آن را نبینند. از این نوع تبلیغات در اطراف ما زیاد وجود دارد و مخاطبین نسبت به آن بی توجه هستند.

بر طبق تحقیقاتی که پشتیبان این گزارش است، بررسی کسب و کارها از سوی دانشگاه هاروارد نشان می دهد که تماس سرد 90.9 درصد بی اثر است. از سویی دیگر نظرسنجی آریس نشان می دهد که 84 درصد ما از کنار تبلیغات تلویزیونی به سرعت عبور می کنیم.

در مقام مقایسه، بازاریابی محتوا روی مشاغل با ارزش تمرکز می کند و آن را به راحتی در دسترس مشتریان قرار می دهد. در مقایسه با بازاریابی برون گرا کمتر مزاحمت ایجاد می کند زیرا نیاز است مشتری از طریق جستجوی آنلاین و کانال های رسانه های اجتماعی به کسب و کار شما بیایند.

استراتژی خود را توسعه دهید

برای ایجاد یک استراتژی موفقیت آمیز در بازاریابی محتوایی که واقعا کار کند، باید به اصول اولیه بازگردید. شما ممکن است در حال وبلاگ نویسی باشید، اما بدون درک کامل مخاطبان و نقاط تاثیر گذار تلاش های شما قطعا به هدر خواهد رفت. برای کمک به شما برای رسم یک نقشه راه و کار کردن با یک استراتژی بازاریابی محتوا پیچیده، توصیه می کنم چهار مرحله زیر را انجام دهید :

1. شناسایی کنید

با تحقیقات عمیقی در رابطه با مخاطبان، شغل و پیشنهادات خود شروع کنید. چالش هایی که مخاطبان تان با آنها دست و پنجه نرم می کنند را پیدا کنید و بدانید آنها در تلاش هستند تا به چه چیزی دست پیدا کنند در این حالت است که شما می توانید محتوایی تولید کنید که پاسخ سوالات آنها را ارائه بدهد. در مرحله بعدی علاقمندی های مشتریان دائمی محتوای خود را پیدا کنید. در نظر بگیرید که چگونه آنها اطلاعات را پیدا می کنند و چه نوع قالب محتوایی را ترجیح می دهند.  این می تواند به صورت آنلاین، در کانال های شبکه های اجتماعی یا آفلاین از طریق انتشارات مختلف، رسانه ها  یا مجلات باشد. اگر آنها محتوای آنلاین را ترجیح می دهند، چگونه می خواهند آن را دریافت کنند؟

ویدیو یک نوع محتوا است که موجی را بصورت آنلاین تولید می کند. امسال ترند کلیدی بوده است و پیش بینی می شود رشد آن تا سال 2020 ادامه یابد. 72 درصد از شرکت کنندگان در یک مطالعه Wyzowl ترجیح داده اند که یک هنگام یادگیری در مورد یک خدمت یا محصول ویدیو تماشا کنند تا بخواهند متن مطالعه کنند.73 درصد از بازاریابان مورد بررسی توسط toprankblog از یوتیوب برای توزیع محتوا استفاده می کردند.

یکی دیگر از جنبه های مهم تحقیق، کارهایی است که رقبای شما انجام می دهند یا مواردی که در صنعت شما ترند است. این بررسی به شما کمک می کند تا موضوعات داغ را که همه درمورد آن صحبت می کنند و با آنها درگیر هستند را بتوانید شناسایی کنید و دیدگاه های خود را در مورد این موضوعات به اشتراک بگذارید تا بتوانید به مکالمات تان اضافه نمائید.

بازاریابی محتوایی , اهداف بازاریابی محتوا , آموزش بازاریابی محتوا , مقالات بازاریابی محتوا

2. برنامه ریزی کنید

وقتی تحقیق خود را انجام دادید، حالا زمان آن رسیده است که یک برنامه عملی برای خود ایجاد کنید. من توصیه می کنم برای مدت سه تا شش ماه برنامه ای ایجاد کنید، زیرا این کار به شما زمان کافی می دهد تا یک کمپین را به طور موثر ایجاد کنید و محتوا کافی برای شناساندن بخش های برتر محتوا تولید کنید.

بنابراین ، چه مواردی را باید در برنامه خود بگنجانید ؟

اهداف / در برنامه خود اهداف را برای فعالیت ضروری بدانید زیرا این موضوع به تمرکز تلاش های شما در بازی پایانی شما کمک می کند. می توانید اهداف خود را برای تک تک مطالب تقسیم نمائید. به عنوان مثال ممکن است بخشی از محتوا برا آگاهی بخشی در مورد برند شما باشد در حالی که یک محتوای دیگر ممکن است در خصوص ترغیب مردم به کلیک کردن محتوا وب سایت شما باشد.

مخاطبان / اگر شما چندین نوع مخاطب دارید، ایجاد محتوای خاص برای انواع مختلف مخاطب که سعی در جذب آنها را دارید مفید است، زیرا هر نوع مخاطب نیازهای مختلفی را به همراه خواهد داشت. با تجزیه مطالب گوناگون بر اساس نوع مخاطب، متوجه می شوید که آیا محتوای مناسب برای هر گروه را تهیه کرده اید یا خیر.

موضوعات ماهانه / چیزی که من خودم در برنامه های بازاریابی محتوا از آن استفاده می کنم یک موضوع و مبحث ماهانه است. مضامین می توانند بر اساس ترند های صنعت یا تاثیرات فصلی باشند یا به واسطه مشکلات مخاطبان تکه تکه شوند. به عنوان مثال یک موضوع ماهانه می تواند “داده” باشد و می تواند در طول ماه به موضوعات کوچکتری مانند : “ذخیره داده”، “پاکسازی داده”، “ضبط داده” و … تقسیم شوند.

مقدار محتوا / پس از آنکه در مورد موضوعات ماهیانه خود تصمیم گرفتید، باید بدانید چه میزان محتوا برای هر ماه می خواهید تولید کنید. شروع اینکار با موضوع اصلی باید باشد و سپس به با محتواهای فرعی کوچکتری از آن پشتیبانی کنید. با این روش شما می توانید حداکثر تلاش خود را برای تولید محتوا انجام دهید و قسمت های بزرگتر تولید محتوا را در تکه های کوچک و کوچکتر خرد نمائید.

قالب های محتوا / در نهایت باید در مورد فرمت محتوایی که می خواهید تولید کنید تصمیم بگیرید. با توجه به علایق مخاطبان تان ، می توانید طیف گسترده ای از قالب های محتوا را ایجاد کنید که باعث می شود مخاطب شما درگیر شود. می توانید از راهنماها، وبلاگ ها، ویدیوبلاگ ها، کارت پستال های شبکه اجتماعی، اینفوگرافیک ها، چک لیست ها، مطالعات موردی، گزارش ها، وبینارها، نظرسنجی ها و پادکست ها استفاده کنید. تولید طیف وسیعی از انواع محتوا برای وب سایت به شما کمک می کند تا به الگوریتم های جستجوی google و الگوریتم شبکه های اجتماعی متوسل شوید. محتوای جدید و متنوع مورد علاقه گوگل و شبکه های اجتماعی است و باعث می شود که در رتبه بندی های جستجو و فید شبکه های اجتماعی مطرح شود.

بازاریابی محتوایی , تولید محتوا , آموزش بازاریابی محتوا

3. انتشار

زمانی که تمامی فعالیت های خود را برنامه ریزی کردید، زمان آن فرا می رسد که تولید محتوا خود را شروع کنید و آن را منتشر کنید. مطمئن باشید که محتوا شما ظاهری ترکیبی از اطلاعات و دانش را ترویج می کند، تا به مخاطبان خود چیزی را که تا پیش از این نمی دانستند را بیفزاید.  این رویکرد مختلط همچنین به موقعیت شما در کسب و کار به عنوان یک رهبر فکری کمک خواهد کرد و در آینده شما را در ایجاد اعتبار و اعتماد به نفس برای مشتریان خود قادر می سازد.

با توجه به تحقیقات اولیه، باید محتوای نهایی خود را در کانال هایی منتشر کنید که مخاطبان شما بیشتر از آنها استفاده می کنند. که این می تواند شامل شبکه های اجتماعی، ایمیل، نشریات خاص یا نامه مستقیم باشد. با استفاده از چند مسیر ارتباطی قوی، تقاط تماس خود با مخاطبان را بیشتر خواهید کرد و این امر به شما کمک می کند تا نام تجاری و برند خود را در ذهن مخاطبتان ماندگار نمائید.

اگر در فضای دیجیتال محتوای خود را منتشر می کنید، به یاد داشته باشید که می توانید از کلمات کلیدی و هشتگ استفاده نمائید. با استفاده از همان کلمات کلیدی که مخاطبان تان برای جستجو اطلاعات از آنها استفاده می کنند، در صدر رتبه های جستجو قرار می گیرید و این امر باعث می شود احتمال مشاهده محتوا شما توسط مخاطبان هدف شما بهبود یابد.

هشتگ ها به نوعی مشابه کلمات کلیدی کار می کنند، زیرا محتوا را بر اساس جستجو طبقه بندی می کنند. در کانال های توئیتر و لینکدین، اضافه کردن سه هشتگ شما را به نقطه مطلوب میرساند، در حالی که در اینستاگرام می توانید از موارد قابل توجه بیشتری استفاده کنید.

4. بررسی و اصلاح کنید

بعد از انتشار محتوای خود باید عملکرد آن را زیر نظر بگیرید تا ببینید نتیجه تلاش شما کار می کند یا نمی کند !

به نحوه عملکرد محتوای خود در شبکه های اجتماعی نگاه کنید. چه چیزی به بالاترین سطح تعامل رسیده است و مخاطبان شما چه چیزی را بیشتر دوست دارند؟ از گوگل آنالیتیکز تجزیه و تحلیل کنید که آمار ورودی و ترافیک سایت شما از کجاست ؟ و بازدید کنندگان وب سایت هنگام ورود به صفحه اصلی چه کاری انجام می دهند. آیا صفحه خاصی در وبلاگ وجود دارد که مردم بیشترین بازدید را از آنجا دارند ؟

با بررسی نحوه برخورد افراد با مطالب شما، می توانید موضوعات محتوایی و قالب هایی که از سوی مخاطبان ترجیح داده می شوند را شناسایی کنید و مواردی را که بیشتر باید تولید کنید که دقیقا آنچه مخاطبان شما می خواهند باشد.

کلام آخر

هنگامی که بازاریابی محتوایی به درستی انجام شود، می تواند به پرتاب برند شما در مقابل دیدگان مخاطبینی که در جستجوی پاسخ ها و اطلاعات درباره محصولات شما می تواند کمک کند. یادآوری این نکته مفید است که بازاریابی محتوا یک تکنیک نیست که آن را تنظیم و فراموش کنید بلکه یک فرایند برای افزایش دیده شدن شما و نشان دادن تخصص شماست و نیاز به تولید منظم، مداوم و متمرکز تولید محتوا دارد.

دیدگاه خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد ضروری ستاره زده شده اند *